18.02.2020252   Görüntülenme
MÜKEMMEL BİR DÜĞÜN DAVETİYESİ NASIL SEÇİLİR?

Düğün davetiyeniz, konuklarınıza düğün ve kına tarzınız hakkında bir tanıtım niteliğindedir. Genellikle, sevdiğiniz renkleri ve kişisel estetiğinizi temsil eder. Uyumlu bir izlenim oluşturması adına, düğün davetiyelerinizin düğün gününüzün geri kalanı kadar koordineli olması gerekir. Düğününüz için mükemmel davetiyeyi seçtiğinizden emin olmak istiyorsanız, kararınızı verirken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmakta fayda var:

 

Stil ve Tema

Kendinizi modern bir gelin ve damat olarak mı, yoksa daha klasik bir çift olarak mı hayal ediyorsunuz? Düğününüz, zaman dilimi veya mekan gibi belirli bir temaya mı odaklanmış, yoksa daha çok belirli bir his mi? Düğününüzü nasıl hayal ettiğinizi ve hangi temel detayların yer alacağını belirleyin. Bu genel konsepti tamamlayacak bir davetiye seçimi yapmanızı sağlar.

 

Renkler ve Şekiller

Düğününüzü planlarken, renk seçimleri genellikle ilk odak noktalarından biridir. Neyse ki, çoğu düğün davetiyesi üreticisi; yazı, kağıt ve hatta zarf için seçim yapabileceğiniz çok çeşitli renklere sahiptir. Düğünün genel stiline uyum gösterirken renklerinizi yansıtan kağıdı ve yazı tipini seçin. Ayrıca, koyu renkli bir yazı ile bir açık renkli bir arka plana sahip davetiye seçerseniz; veya koyu renkli bir arka planı uygun kontrast için açık renkli bir fontla eşleştirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, genel okunabilirliğe yardımcı olur ve misafirlerin davetiyedeki yazıları rahatça okuyabilmelerini sağlar.

Buna ek olarak, birçok farklı seçenek olmasına rağmen, çoğu çift daha geleneksel olan dikdörtgen düğün davetiyelerini tercih eder. Dikdörtgen modeller daha klasik olurken, oval veya kare şeklindeki modeller daha modern görünebilir.

 

İçeriği Sade ve Basit Tutun

Düğün davetiyesi üzerindeki bilgilerin açık ve sade olması gerekir. Bütün bilgilerin (düğün tarihi ve saati de dahil olmak üzere) düğün davetiyenizde yer alması daha fazla yazı demektir. Davetiyenizi aşırı şekilde karmaşık hale getirmek ve kalabalıklaştırmak istemezsiniz. Ekstra ayrıntıları sığdırmaya çalışmak yazıların daha küçük olmasını gerektirir ve okunmasını zorlaştırabilir.

 

Davetiye Üzerindeki Tüm Bilgileri En Az İki veya Üç Kez Kontrol Edin

Davetiyenizde yer alacak bilgilerdeki hataları gözden kaçırmak kolaydır. Düğün bilgilerinizin ve ayrıntıların zaten hepsi sizin zihninizde olduğu için, kendi davetleriniz kontrol edecek ideal kişiler gelin veya damat olarak muhtemelen siz değilsiniz. Tüm bilgileri birkaç arkadaşınıza ve ailenize kontrol ettirin. Tarih ve saatin doğru olduğundan ve herhangi bir adın ve yerin yazılışının yanlış olmadığından emin olun.

 

Geç Kalmayın

Bazı özel tasarım davetiyelerin bastırılması zaman alır ve tüm düğün davetiyelerinin özel olarak hazırlanması gerekebilir. Bu bazen birkaç gün sürerken bazense haftalarınızı alır. Düğününüze davet etmek istediğiniz bütün misafirlere davetiyelerini zamanında ulaştırmak için, düğün davetiyelerinizi satın almayı geciktirmek hiç iyi bir fikir değildir.

Davetiyelerinizin siparişini vermek, baskısı ve elinize ulaşması, zarflamak, davetli isimlerinin yazılması ve davetlilere dağıtılması için yeterli zamanınızın olması için düğünden en az dört veya beş ay önce davetiyeleriniz sipariş edilmelidir.

Yaklaşan düğün veya nikahınız hakkında arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı ne kadar erken bilgilendirirseniz, onlar da törene katılmak programlarını daha rahat düzenleyebilirler.

 

İhtiyacınızdan Daha Fazla Davetiye Bastırın

Davetiyelerinizi elden değil de uzakta yaşayan davetlilere postalamak zorunda kalabilirsiniz. Davetiyelerin gönderilirken hasar görmesi veya kaybolması ihtimali vardır, bu sebeple bunları telafi etmek için elinizde fazladan davetiye bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca, ilk başta düğün mekanınızın kapasitesi nedeniyle davet edemediğiniz kişiler var ise, asıl davet ettiğiniz konuklar herhangi bir nedenden dolayı düğününüze katılamadığında, fazladan davetiyeye ihtiyaç duyarsınız. Böylece kapasite yetersizliği nedeniyle başlangıçta davet edilemeyen misafirlere davetiye verebilirsiniz.

Ayrıca, en az birkaç davetiyeyi hatıra olarak saklamak isteyeceksiniz. Gelin ve damat genellikle en az dört veya beş adet davetiyeyi kendilerine saklayacaktır. Hatta çiftin ebeveynleri ve yakın dostları da anı olarak saklamak üzere fazladan davetiye talep edebilir.

Diğer Bloglar

Copyright © 2021 Mart Davetiye Tüm hakları saklıdır.